top of page

Bu iki gence dikkat edin!

​​Ahmet Atalay ve Ömer Avarkan isimlerini unutmayın. 'King Kong' dahil olmak üzere, pek çok başarılı Hollywood projesinde yer alan gençler, 'post-prodüksiyon pazarlama'da hızla ilerliyor

ALPER NAKRİ:

LOS ANGELES - Ömer Avarkan ve Ahmet Atalay, Hollywood'da gişe rekorları kıran pek çok filmin 'post-prodüksiyon pazarlama' çalışmasını yapan Ant Farm adlı şirkette çalışan iki Türk genci. 'King Kong'dan 'Harry Potter'a, 'Yüzüklerin Efendisi'nden 'Tomb Raider'a kadar birçok filmin tanıtımında çalışmışlar. Geçtiğimiz aralık ayında vizyona giren 'King Kong'un logosu Avarkan'a, reklamları ise Atalay'a ait. 250 çalışanı olan şirketin bu iki Türk'ten başka yabancı çalışanı da yok.

Key Arts ödülü almış
ABD'ye 1994'te üniversite eğitimi için giden 29 yaşındaki Avarkan, Hollywod filmlerine grafik, animasyon ve fragman hazırlayan şirketlerde çalışmaya başlamış. Claryscop Films'de 'Yapay Zekâ' filminin grafiklerini hazırlayan ekipte yer almış, Steven Spielberg ile de çalışma fırsatı bulmuş.
'Yapay Zekâ' çalışmalarıyla 'grafik Oscar'ı' diye bilinen Key Arts ödülünü almış. Bu yıl 'Narnia Günlükleri' için hazırladığı grafikler de ödüle aday gösterilmiş. İyi bir film için grafik çalışmalarının iki yıl önce başladığını belirten Avarkan, Hollywood'da çalışmanın zevkli ama yıpratıcı olduğu görüşünde. "Yorulmanıza değiyor. Yaptığınız filmler bütün dünya sinemalarında gösteriliyor" diyor.

Yeniden 'kurgu'
İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden 2001'de mezun olan 27 yaşındaki Ahmet Atalay ise, Miramax Stüdyoları'nda staj yapmak için New York'a gelmiş. Ardından da Los Angeles'taki Ant Farm'da kurgucu olarak işe başlamış.
Okul yıllarında piyasadaki filmlerin DVD'lerini alıp yeniden kurguladığını anlatan Atalay'ın şimdiye kadar çalıştığı projeler arasında 'Fantastic Four', 'Harry Potter 4', 'Zorro', 'King Kong', 'Sin City', 'Aeon Flux' gibi filmler bulunuyor. Atalay, 'Keloğlan Kara Prens'e Karşı' ve 'Asmalı Konak' projelerinde de yer almış.

bottom of page